Krytí, březost, poporodní péče o kočku i koťata

KRYTÍ

U koček neprobíhá ovulace cyklicky, ale šetří si svá vajíčka a k jejich uvolnění dojde až v okamžiku páření. Připraveny k samotnému páření jsou však pouze v období mrouskání, bez mrouskání není páření, narozdíl od kocourů, kteří "mohou vždy". V jeho průběhu kočka sama dá najevo kocourovi připravenost pozicí, kdy přední část těla je přitisknutá k zemi, zadeček je zdvižený a ocas ohnutý na stranu.

Samotné krytí může působit poněkud drasticky, neboť kocour se zakousne kočce do zátylku, čímž ji znehybní, a samotné krytí bývá poměrně hlučné, byť opět existují výjimky. Kocouří penis obsahuje háčky, které podráždí kočičí vagínu a tím spustí ovulaci. Po krytí následuje tzv. kočičí válení a očista, někdy dojde i ke kočičímu útoku na kocoura. Krytí samotné může probíhat i několikrát za sebou.

 

BŘEZOST

Březost je počítána od krytí a pohybuje se v rozmezí od 56 do 71 dní, průměrně 65 dní.

Březí kočky jsou klidnější a přijímají více potravy. O potravu si Ragdolské kočičky umí velice hlasitě říci. Příjem potravy se až zdvojnásobí. Měli bychom stravu obohatit. Pokud je kočka na granulkách, pak podáváme granule určené pro březí kočky. Můžeme podávat maso(ne vepřové) , tvaroh, jogurt. Prvním příznakem březosti je ztmavnutí struků, které se objeví za 2-3 týdny po krytí. V druhé třetině březosti je u většiny koček vidět zvětšené břicho a slabiny. Mléčné žlázy bývají zvětšené a překrvené, patrné v srsti. V poslední třetině březosti je, zvláště při větším počtu mláďat, břicho nápadně zvětšené. Již kolem 26-30 dne březosti je možná diagnostika pomocí ultrazvukového vyšetření kočky. U koček, které se sice pářily, ale nezabřezly, se totiž může objevit falešná březost, pseudogravidita, která věrně připomíná březost skutečnou. Tento stav je způsoben tím, že došlo k ovulaci a hormonální vyladění organismu odpovídá skutečné březosti, ale bez přítomnosti plodů v děloze. Místo porodu končí říjí, která nastane v době očekávaného porodu nebo dříve.

V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy. Kočka může být neklidná, vyhledává tmavá a tichá místa k vrhu. Ráda se zabydluje ve skříních, v peřináčích, pod postelí…Proto je vhodné připravit jí porodní bedýnku, postačí i větší papírová krabice, do které vyříznete průlez. Dovnitř postačí deka, ručník. Je lepší když má oddělávací víko. Koťátka tak můžete lépe kontrolovat. Krabici umístěte pokud možno na klidné místo, kde se moc nechodí a nabízejte jí kočce. Nutný je pocit soukromí, ale i možnost dohledu nad kočku. Je možné, a stává se to běžně, že se vybrané místo kočce nebude líbit. Je třeba to respektovat a vše přesunovat, dokud se kočka nebude cítit bezpečně. Nezapomeňte na vodu a jídlo.

Délka porodu je individuální a záleží mimo jiné na velikosti vrhu, může trvat až 24 hodin Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat.

 

POROD

První známky porodu se objevují kolem šedesátého dne (může se mírně lišit u různých plemen)

První fáze - kočka neklidně mručí a rytmicky přede, fáze je různě dlouhá, i několik hodin

Druhá fáze - určuje ji začátek stahů. Zpočátku se objevují každých 30 minut, v konečné fázi každých 30 sekund. Kočka pořád mručí a olizuje vulvy, aby stimulovala vypuzovací fázi

Třetí fáze je už samotný porod - k vypuzení prvního kotěte dojde zhruba 20 minut po nástupu stahů a další (obvykle čtyři) mohou následovat rychle za sebou i pozvolna. Délka porodu se různí a není ovlivněna zkušenostmi kočky

Koťata se obvykle rodí hlavou napřed, jsou v plodovém obalu, který kočka protrhne jazykem a olizuje pak celé tělo. Snaží se tak podpořit dýchání. Je-li kotě v pořádku, hlasitě mňouká. Koťata se plazí po matce a instinktivně hledají struky. Díky nezkušenosti matky nebo rychlému porodu většího počtu mláďat nemusí očištění probíhat korektně. V  takovém případě odstraňte pouze plodový obal a o kotě dále nepečujte, riskovali byste odstrčení matkou. Standardně tak učiní pouze v případě, že se jí kotě zdá slabé nebo nemocné. Po porodu dopřejte kočce klid a ticho, následujících deset až dvanáct týdnů pro ni bude velmi náročných.

 

POPORODNÍ PÉČE O KOČKU

Prvních pár dní po porodu bude o koťata náležitě postaráno. Jejich matka je bude kojit, čistit a zahřívat. Důležité je, aby v tomto období dostala mléko od své matky, neboť první mléko (mlezivo, kolostrum) obsahuje důležité ochranné protilátky, které kotěti budují imunitní systém. V této době nemusíte příliš zasahovat do dění okolo koťátek, většina koček jsou vzorné matky. Máte-li však dojem, že některé z koťat je nemocné nebo se narodilo s vrozenou vadou, navštivte veterinárního lékaře. Vrozenou vadou je například rozštěp patra, příznakem je mléko tekoucí z nosních dírek.

 Pokud se však kočka o koťátka nechce starat, musíte vše zařídit vy. Musíte koťata každé dvě hodiny krmit vlažným mlékem. Dnes už seženete speciální směs, která plně nahrazuje kočičí mléko. Po normálním kravském mléku mohou mít koťata průjem. Nevhodnějším nástrojem k podávání mléka je injekční stříkačka, samozřejmě bez jehly. Po nakrmení otřete kotě mokrým hadříkem a jemně mu jím namasírujte bříško, čímž mu podpoříte pohyby střev a kotě se pak snáze vyprázdní.

 Ohlídejte, aby kočka měla dostatek tekutin. Kočce dávejte jíst 4 krát denně a nechte ji, ať sní, kolik chce. Čím více koťat kočka má, tím více bude potřebovat potravy a pití. Klidně se může příjem až ztrojnásobit od normálu.

Koťata pijí zpočátku každé dvě hodiny a nejsou nijak neklidná. Přibývat na váze by měla 85gramů týdně.

 6-10 dní po porodu koťata otvírají očia začínají prozkoumávat okolí pelíšku.

 Ve třech nedělích již jsou velcí průzkumníci, a proto byste měli dát velký pozor, kam šlapete. Musíte být stále ve střehu, aby se koťatům něco nepřihodilo, budou stále zvídavější a čipernější. Ve třech týdnech začneme podávat koťátkům neslazenou tatru ředěnou vodou. Můžeme do ní dát pár piškotů. Nebo uvařit krupicovou kaši,. Zpočátku nebudou vědět co s tím, proto je dobré trochu jim pomoci. Například kaši si můžete dát na prst a otřít o čumáček kotěte. To se olíže a zjistí, že kašička v mističce je určená k jídlu.

Okolo čtyř až pěti týdnů mohou začít jíst tuhou stravu pro koťata, dalším vhodným jídlem je nasekané kuřecí maso nebo ryba.. Jestliže kotěcí konzervy nechtějí, můžete ji ovonět a udělat zajímavější tím, že do ní přidáte již zmíněné nasekané rybí nebo kuřecí maso.

 Na věku šesti týdnů již jsou schopna jíst běžná krmiva pro kočky. Dobré je navyknout je na více druhům krmiva, aby později nebyla vybíravá. U granulí může nastat problém s tím, že nejsou tak voňavé a zajímavé, proto je ze začátku můžete trošku namáčet vodou nebo mísit s konzervami.

 První očkování by se mělo provést na věku 8-10 týdnů. První očkování bývají kombinace vakcín proti mnoha nemocem - například kočičí chřipka nebo kočičí mor. Váš veterinární lékař vám poradí, jaká očkování budou potřebná a jak bude celková vakcinace probíhat, neboť většina očkování je aplikována ve více dávkách. Nemusíte však mít strach, že to koťátku nějak ublíží. Není to nijak závažný zásah, koťátka po něm mohou být smutnější.

Koťata odčervujeme brzy po narození včetně matky

1. odčervení - 14 dnů po porodu 
2. odčervení -  4 týdny po porodu
3. odčervení -  6 týdnů po porodu
4. odčervení -  3 měsíce po porodu

 

Trocha čísel:

Březost trvá asi 9 týdnů.

Počet vrhů za rok: 1-2, většinou na jaře nebo na podzim

Počet mláďat ve vrhu: průměrně 3-6, ale může jich být též 8, nebo jen 1.

Porodní váha koťat: 90-140 g, liší se podle plemene

Otevření očí: za 7-12 dní

Pevná strava: od 4. až 5. týdne života

Odstavení: po 8 až 12 týdnech